EMDR terapija - zinātnē balstīta maģija?
Nebūt ne maģija. Zinātnē balstīta gan. EMDR terapija ir iedarbīga, uz pierādījumiem balstīta terapijas metode, ko izstrādājusi psiholoģe Frensīna Šapiro (Francina Shapiro). Šī metode ir efektīva pēctraumatiskā stresa (PTSS), trauksmes, depresijas un citu traucējumu simptomu mazināšanā.
Kas ir EMDR terapija?
EMDR terapija ir psihoterapijas veids, kas palīdz klientiem apstrādāt un integrēt negatīvās pieredzes. Terapija balstās uz ideju, ka, piedzīvojot traumas vai citus smagus, sarežģītus notikumus, smadzenes var informāciju apstrādāt nepilnīgi – ne tā, kā to darītu parasti. Tā rezultātā pieredzei piesaistītās emocijas un fiziskās, ķermeniskās sajūtas, var turpināt būt klātesošas vēl ilgi pēc notikuma beigām. EMDR terapijas mērķis ir stimulēt smadzenēm dabiski piemītošo spēju pārstrādāt šīs atmiņas, lai mazinātu ar tām saistītās emocijas un fiziskās sajūtas.
Kā darbojas EMDR?
EMDR terapijas sesiju laikā notiek gan verbāla traumatiskās pieredzes pārstrāde, gan pārstrāde veicot virkni acu kustību (vai citu bilaterālu stimulāciju – pieskārienu, skaņu), vienlaikus koncentrējoties uz specifisku traumatisku atmiņu un ar to saistītajām emocijām, pārliecībām, ķermeniskajām sajūtām. Acu kustības un citas bilaterālas stimulācijas tehnikas palīdz smadzenēm efektīvāk apstrādāt traumatiskās pieredzes.
Amigdala ir tā smadzeņu daļa, kurai ir galvenā loma mūsu emocionālajā reakcijā uz notikumiem, apstrādājot un piešķirot nozīmi ienākošajai sensorajai informācijai. Uztverot iespējamus draudus, tā “palaiž” cīņas vai bēgšanas mehānismu. Savukārt smadzeņu garozas daļa nodarbojas ar kognitīvo apstrādi, lēmumu pieņemšanu, spriešanu un plānošanu. Cilvēkiem, kuri piedzīvojuši traumatiskas pieredzes, amigdala var kļūt pārlieku aktīva, izraisot sakāpinātas emocionālas reakciju uz tādiem stimuliem, kas patiesībā nemaz nav apdraudoši. EMDR terapijā izmantotā bilaterālā stimulācija palīdz mazināt amigdalas pārslodzi un veicina komunikāciju starp amigdalu un smadzeņu garozu, tā veicinot efektīvāku traumatisko pieredžu apstrādi un integrēšanu.
Kam var noderēt EMDR terapija?
Pētījumi pierāda, ka EMDR terapija ir efektīva dažādu psiholoģisku grūtību atvieglošanai, tajā skaitā:
- PTSS
- Trauksmes traucējumi
- Depresija
- Panikas lēkmes
- Fobijas
EMDR Metode
What is EMDR – EMDR European Association (emdr-europe.org)
Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR) Therapy (apa.org)
Pagani, M., Di Lorenzo, G., Verardo, A. R., Nicolais, G., Monaco, L., Lauretti, G., Siracusano, A. (2012). Neurobiological correlates of EMDR therapy effect in PTSD: A single case study. International Journal of Psychophysiology, 86(3), 298-304.