Pasīvā agresivitāte
Pasīvā agresija ir uzvedības veids, kas ietver netiešu negatīvo emociju vai neapmierinātības izpaušanu. Tas ir visai bieži novērojams uzvedības modelis, kas visa veida attiecībās var radīt lielu stresu un daudz konfliktu. Šajā rakstā uzzināsi, kas tā pasīvā agresija ir, kā tā rodas un kā izskatās, un galu galā – ko var darīt lietas labā.
Kas ir pasīvā agresija?
Pasīvā agresija ir uzvedības veids, kad cilvēks netieši pauž negatīvas jūtas, piemēram, dusmas, aizkaitinājumu vai vilšanos. Tā vietā, lai apzināti stātos pretī savu negatīvo emociju cēlonim, viņi var izmantot visai smalku un šķietami slēptu taktiku, lai liktu citiem manīt par šo radušos neapmierinātību. Tie var būt mēģinājumi netieši paust negatīvās emocijas izmantojot sarkasmu, nievājošus komplimentus, “klusuma terapiju” un citus pasīvi agresīvus uzvedības veidus un “sodus” – apkārtējiem var rasties sajūta, ka šī cilvēka teiktais neiet kopā ar to, kas parādās uzvedībā.
Šāda uzvedība var būt kaitinoša un mulsinoša un tiešā veidā to uzrunāt var būt sarežģīti. Bieži vien tas liek otram cilvēkam justies apjukušam, nedrošam par savu rīcību, un atstāt neziņā - kā tad uz šo reaģēt.
Kādi ir tās cēloņi?
Nav tāda viena vienīgā iemesla, kādēļ cilvēki ķeras pie pasīvās agresivitātes salmiņa.
Nereti tās ir bailes no konflikta - dažkārt cilvēki izvairās paust savu neapmierinātību tiešā veidā, jo baidās izraisīt konfliktu vai sāpināt otru cilvēku, neatkarīgi no tā, vai tas būtu kolēģis, otrā pusīte vai labākais draugs. Ja jau no bērnības nav redzēts vai piedzīvots veselīgs piemērs tam, kā dot vietu savām (un citu) emocijām, vajadzībām, laikam ejot tas nekļūst vieglāk. Šāda uzvedība veido un uztur zemu pārliecību par sevi un, līdz ar to, nereti arī sajūtu, ka situāciju (vai, piemēram, attiecības) par katru cenu nepieciešams kontrolēt jeb neradīt situāciju, kurā varētu izvērsties strīds, šķiršanās vai cita veida atbilstošs zaudējums.
Svarīgi atzīmēt, ka pasīvā agresija nav ne veselīgs, ne efektīvs veids, kā tikt galā ar negatīvām emocijām, to cēloņiem vai komunicēt ar citiem. Lai arī šāda pieeja var sniegt īslaicīgu atvieglojumu, tas galu galā visbiežāk rada vēl lielāku konfliktu un stresu attiecībās. Pasīvās agresijas pamatā esošo problēmu risināšana, piemēram - vērst uzmanību uz grūtībām paust emocijas vai bailēm no konflikta, mācīties atpazīt un nosaukt vajadzības, var būt vērtīgs solis līdzšinējā uzvedības modeļa pārtraukšanā.
Kā var izskatīties pasīvi agresīva uzvedība?
- Noliedz dusmas, vienlaikus tās izrādot netiešā veidā
- Izdara mājienus tā vietā, lai tieši nosauktu savu vajadzību vai neapmierinātību
- Nopūtas, īgņošanās, acu griešana
- Īgna, noraidoša, izvairīga attieksme
- Apzināti izgāžas, ir mazāk efektīvs darbos un pienākumos, kuros jūt pretestību
- Sūdzas par to, ka jūtas apvainots un nepietiekami novērtēts, bet nenosauc konkrētus piemērus, tā izvairoties no konfrontācijas
- Klusībā patur prātā citu pāridarījumus, lai tos izmantotu kā attaisnojumu savai rīcībai
- Izsaka komplimentus ar nievājošu, aizvainojošu pieskaņu
- Ir fiziski agresīvs – cērt durvis, skaļi pārvieto priekšmetus, plēš traukus
- Izmanto “klusuma terapiju”
- Uzstāj, ka konflikts ir atrisināts, bet neliekas mierā
- Uzskata, ka, neizrādot neapmierinātību un izvairoties no konflikta, izdara pakalpojumu citiem
- Dusmojas uz tiem, kas grib risināt situāciju tiešā veidā, iespējams, neapzināti uzskatot, ka konflikti ir bīstami, neparedzami vai bērnišķīgi, jo emocijas nav paredzēts izrādīt
- Sabotāžē citus apzināti pieņemot lēmumus, kas jau iepriekš zināmi kā neērti otrai pusei
- Uzstāj, ka citi viņus vienkārši nesaprot un ir noticis pārpratums
- Distancējas no otras personas, nesakot, kādēļ tā (vai to vispār noliedzot)
- Savu neapmierinātību pārrunā ar citām neiesaistītām pusēm tā “nolaižot tvaiku”, bet nerisinot reālo problēmsituāciju
- Rada situāciju, kurā citiem nākas būt īpaši piesardzīgiem, lai nerastos saasinājumi
Ko darīt lietas labā?
Pasīvās agresivitātes konfrontācija var būt liels izaicinājums, taču svarīgi to neignorēt, īpaši, ja mērķis ir tomēr saglabāt veselīgas attiecības. Lūk, ko var izmēģināt:
Atpazīsti uzvedību: pirmais solis, kā tikt galā ar pasīvo agresiju, ir to pamanīt un atpazīt jeb apzināties. Lūko pēc dažādām pasīvās agresijas pazīmēm, piemēram, sarkasms, nievājoši komplimenti, izvairīga izturēšanās attiecībās ar citiem vai, piemēram, darba vidē. Kas lika Tev šādi reaģēt/kas varēja raisīt šādu reakciju otrā cilvēkā?
Komunicē tiešā veidā: izmanto vārdus! Gan tam, lai nosauktu savas emocijas, gan darot zināmu otram, ka pamani un atpazīsti viņa rīcību kā pasīvi agresīvu un kā tas savukārt liek justies Tev. Var palīdzēt “kad - tad” teikumu struktūra, piemēram, “Kad Tu uz mani sakliedzi, es jutos sāpināta”. Tādā veidā tiek radīta iespēja nosaukt savas emocijas un vienlaikus risināt to situāciju, kas šīs emocijas radījusi. Tikpat svarīgi ir radīt drošu vidi, kurā ilgtermiņā veidot un saglabāt šo spēju dalīties. Tas, ka jūti grūtās, “negatīvās” emocijas nepadara Tevi par sliktu cilvēku, Tu drīksti just tieši to, ko jūti.
Pastāvi par sevi: neļauj otra cilvēka uzvedībai kontrolēt situāciju, un esi tieša par savām gaidām, ekspektācijām. Pastāvēt par sevi nenozīmē būt agresīvam.
Nezaudē mieru: konfrontējot ar pasīvi agresīvu uzvedību, ir svarīgi saglabāt mieru un izvairīties no tā, ka viena vai otra puse ieņem aizsargpozīciju. Pretējā gadījumā, saruna var zaudēt savu efektivitāti.
Nospraud robežas: ja pasīvi agresīvā uzvedība nemainās, iespējams, būs nepieciešams nospraust stingras robežas ar otru cilvēku. Nosaki, vispirms sev un tad arī apkārtējiem, ko esi ar mieru pieciest, bet ko – nē. Un atceries – šīs robežas būs arī jātur.
Meklē atbalstu: darbs ar pasīvo agresivitāti var būt izaicinošs, nereti psihologa vai terapeitu atbalsts var būt noderīgs, lai attīstītu efektīvākas stresa pārvarēšanas stratēģijas un komunikācijas prasmes.
Noturēt robežu starp emociju plūdiem un to pilnīgu noklusēšanu nav viegls uzdevums, taču tas ir iespējams! Ir svarīgi noticēt un ļaut sev piedzīvot un paust tieši tās emocijas, kuras piedzīvo, atpazīt, kādas vajadzības tiek pieteiktas, ieklausīties un tās apmierināt labākajā iespējamajā veidā.
APA Dictionary of
Psychology
18
Signs That You're Dealing with a Passive-Aggressive Person | Psychology Today
How
to Manage Passive-Aggressive People - Bringing Hidden Hostility to Light
(mindtools.com)
Passive
Aggressiveness: Why We Do it and How to Stop - Talkspace